15 Temmuz 2015
minimalcoding
2885 0

CSS ile Tablodaki Boş Hücreler (empty-cell) Nasıl Gizlenir?

Css özelliklerinden “empty-cell” görünebilir içeriği olmayan hücrelerin etrafındaki border ve arkaplanlardan hangilerinin gösterilip gösterilmeyeceğini belirlemekte kullanılır.

Devamı

Devamı
12 Temmuz 2015
minimalcoding
2401 0

CSS :first-letter İle yazıların ilk harfini sitillendirme

Html yapısı içerisinde herhangi bir “span” yapısı kullanmadan yazılarımızın ilk harfini sözde eleman yapısı ile istediğimiz gibi düzenleye bilirsiniz. :first-letter sözde eleman yapısı , yazıların ilk harfine sanki bir etiket eklemiş gibi düzenlemenize yardımcı olacaktır.Bu kullanım yönetemi ile html içerisinde fazla kod yazımından da tasarruf etmiş sayılabilir. :first-letter kullanımına örnekler üzerinde inceleyelim.

Devamı

Devamı
11 Temmuz 2015
minimalcoding
3439 0

Css ile Üçgenler Oluşturmak

Çalışmanızda görsel kullanmayı düşünmeden, bir kaç satır kodla ihtiyacınız olan geometrik şekilleri oluşturabilirsiniz. “Üçgen” de bu şekillerden birisi. Duyar duymaz aklınızda bir stil canlanmasa da tasarımınızdaki diğer şekil ve bileşenleri birleştirmekte faydalanılan şekiller üçgenler. Css ile üçgenleri oluşturmada kullanılan özellik border özelliğidir. Borderlar, kesişim yerleri 45 derecelik açıyla birleşen kenarlıklar olarak düşünebilir. Normal bir border oluşturduğumuzda şeklin ortasında boş bir alan kalır. Genişlik ve yüksekliği sıfırlayarak ortadaki boş alanı kaldırmış oluruz ve “border-width”i eşit ölçülere getirdiğimizde 4 eşit büyüklükte üçgene bölünmüş bir şekile sahip oluruz. Border-width değerleri değiştirilerek css ile simetrik olmayan üçgenler elde edebiliriz. Değerlerden, istediğimiz yönde olanı 0px olarak değiştirdiğimizde diğer ölçüler aynı olmak koşuluyla önceki şekline göre 2 yarım 1 tam üçgeni saran bir (yarım) border oluşmuş olur. Yukarı, aşağı, sağ veya sola doğru üçgenler oluşturmak istediğimizde, üçgenin işaret ettiği yönün tersi istikameti border-bottom dır, taban genişliği buradan ayarlanır. Tooltip yapılarında , açılan menülerin belirginliğini arttırma yöntemlerinde sıklıkla kullanımını görmüşsünüzdür. Örneklerle kullanım methodlarına bakalım. 
Devamı

Devamı
6 Temmuz 2015
minimalcoding
3969 0

CSS Konumlandırma (Position) Özellikleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Tüm Html elementlere uygulaya bileceğiniz CSS 2.0 ile gelen  bu özellik sayesinde istediğiniz objenin konumlandırma özelliklerini değiştire bilirsiniz. İster block bir element olan div,form,p ve h1 vb isterseniz de inline element olan a,img,span vb objelere konumlandırma özelliklerini uygulaya bilirsiniz. Konumlandırma (position) yapısının aldığı değerlere bakacak olursak bunlar “static“,”relative“,”absolute”  ve “fixed” olarak tanımlayabiliriz. Div (kutu) modelleme yapsını ele alarak position kullanım yapısını örneklerle inceleyelim.

Devamı

Devamı
16 Haziran 2015
minimalcoding
2878 0

Css ile Basit Parallax Background Effect yapımı

Bu yazımızda sadece CSS’in “background-attachment:fixed” özelliğini kullanarak basit kullanışlı , ekstra bir eklenti gerektirmeden (Javascript vb.) , parallax background yapımından bahsediyor olacağız. Uygulamanın daha anlaşılır olması için örnek yapıyı icelemenizde fayda var source kodlara download linkinden ulaşabilirsiniz…

Devamı

Devamı